O czym marzysz?

Czasami dobrze jest dostać od rzeczywistości prosto w twarz. Zdać sobie sprawę z oczywistych rzeczy, które zakopaliśmy gdzieś w podświadomości; być może dlatego, że tak jest wygodniej? 
Właśnie kilka dni zostałam spoliczkowana pytaniem „O czym marzysz?”. Wydaje się proste, bo przecież wiem, dokąd idę i po co (a przynajmniej wydaje mi się, że wiem po co tam idę). Spokojnie możemy wyróżnić różne kategorie, w których chcemy się realizować, w których stawiamy sobie pojedyncze cele. Dla mnie zdecydowanie będzie to praca nad sobą, wzmacnianie więzi z bliskimi mi osobami, zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji, szukanie ciekawej pracy. Obraz (11)

Każdy z nas jest inny, ma inne priorytety i swoją mapkę. 
Jeśli chodzi o moją pracę nad sobą, to zawsze wyznaczam sobie jeden cel i staram siebie pilnować. Nie linczuję się, kiedy mi się nie udaje, bo to nie miałoby sensu. Po potknięciu zwyczajnie zaczynam od nowa. 
Staram się mieć czas (i cierpliwość  :-P )  do znajomych; zarówno z jednym jak i z drugim bywa różnie…
Hiszpańskie przysłowie „A la cama no te irás sin saber una cosa más”, które głosi, żeby (dosłownie) nie iść do łóżka, jeśli nie nauczyło się choć jednej rzeczy, mogłoby być moim mottem. Uwielbiam je. 
Z pracą mam mały problem, bo studiuję dziennie, więc nie mam na nią zbyt wiele czasu, ale z drugiej strony jestem człowiekiem, który potrafi się cieszyć każdym zajęciem, którego może się złapać (i każdym groszem, który może za to dostać  :-D ).
Staram się stawiać małe kroczki w każdej z tych kategorii, bo one będą podstawą do tego, żeby moje życie było takie, jakie sobie wymarzyłam.

I nagle wszystkie te moje codzienne starania okazują się zarazem błahe…i strasznie wydumane. Wystarczyło zestawić je z marzeniami, które mają ludzie w moim wieku, żyjący w Rwandzie. 
Raz na jakiś czas dobrze jest uświadomić sobie, jakimi jesteśmy szczęściarzami. Właśnie dlatego, że mamy to, co mamy. A dostało nam się bardzo wiele. 
Myślę, że doskonale rozumiecie, jakie uczucie mi towarzyszy. Przecież wiem, że na świecie są miejsca, gdzie panuje  głód. Przecież wiem, że są kraje, gdzie rację ma silniejszy fizycznie. Przecież wiem, że pod niektórymi szerokościami geograficznymi nie mogłabym się swobodnie wypowiadać, nie mogłabym mieć własnego zdania, nie dostałabym szansy na zdobywanie wiedzy, tylko dlatego, że jestem kobietą. A mimo to na co dzień o tym nie pamiętam. Marudzę i narzekam, bo jestem zmęczona, zabiegana, bo coś nie idzie po mojej myśli. 

Wiem, że ten post nic nie zmienia. Po prostu warto sobie o tym przypomnieć; nie ważne ile takich wpisów powstanie. Ważne, żeby choć raz na jakiś czas pomyśleć o tym, o czym łatwiej nie myśleć…

4 Komentarze

 1. Podoba mi się ten hiszpański cytat :) Gdybyśmy tak działali, to w nasze życie wpisany byłby tak całkiem naturalnie rozwój :)
  Dzięki za odwiedziny mojego bloga : )
  Powodzenia i życzę weny

 2. Wiesz co… Sposób, w jaki przetłumaczyłaś ten hiszpański cytat dał mi obraz trochę innego łóżka… Haha :D Zaczęłam się mocno zastanawiać, czemu akurat taki wybrałaś? Rozumiem, że „do łóżka” oznacza w tym przypadku „spać”? :P

  Świadomość tego, jak wiele osób ma w życiu o wiele, wiele ciężej, pomaga doceniać to, co mamy my. Dlatego warto interesować się światem i nie popadać w przesadę ambicji i konsumpcjonizmu.

  W krajach cywilizowanych takie osoby, jak np ja, przeżywają spory konflikt wewnętrzny. Świat, w którym żyję, gna do przodu i wydaje się, że dopasowanie do wyścigu szczurów jest jedyną rozsądną drogą. Tylko że dla mnie wartości, za którymi goni większość, nie mają żadnego znaczenia.

 3. To z tym by nie iść do łóżka, jeśli nie nauczyło się choć jednej rzeczy.. bardzo mnie urzekło. :D Ale jednocześnie czasami mam tak, że muszę zmarnować dzień na „nicnierobienie” i „odpocznęsetrochę”. :)
  M.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.